آیا می‌دانستید؟

شکاف اعتماد به نفس زنان و مردان از سنین پایین شروع می‌شود. در فاصله دبستان تا دبیرستان، اعتمادبه‌نفس دختران ۳٫۵ برابر پسران افت می‌کند.

 

موقعیت

وقتی دختران به توانایی‌های خود باور دارند، محتمل‌تر است که نقش رهبر را به‌عهده بگیرند. مشکل اینجاست که غالبا دختران توسط دیگران و خودشان دستکم گرفته می‌شوند که اعتمادبه‌نفسشان را از بین می‌برد. وقتی دختران برای دستاوردهایشان مورد تمجید قرار می‌گیرند تمایل دارند که تحسین را به خود نگیرند یا دستاوردهایشان را کوچک جلوه دهند. درحالی‌که درونی‌کردن موفقیت نقش بزرگی در ایجاد اعتمادبه‌نفس دارد.

این الگوها در بزرگسالی نیز ادامه می‌یابند. زنان معمولا اعتبار کمتری برای موفقیت‌هایشان دریافت می‌کنند و بیشتر برای شکست‌هایشان سرزنش می‌شوند. ما همچنین تمایل داریم که توانایی‌ها و موفقیت‌هایمان را به عوامل بیرونی نظیر شانس و کمک دیگران نسبت دهیم. چون به خودمان کمتر اعتبار می‌دهیم و از طرف دیگران هم کمتر اعتبار کسب می‌کنیم، کمتر از خودمان مطمئن هستیم و کمتر به سوی چالش‌های جدید می‌رویم.

 

راه‌حل

صاحب دستاوردهای خود بودن را در زندگی خود به دختران بیاموزید. وقتی تشویق می‌شوید به جای شکسته‌نفسی، تشکر کنید. وقتی دختران ببینند که صاحب موفقیت‌های خود بودن امری قابل قبول است، احساس راحتی بیشتری در مقابل آن می‌کنند. علاوه بر آن به دنبال فرصت‌هایی برای تشویق موفقیت دختران و تایید نقاط قوت آن‌ها باشید و اگر در دام شکسته‌نفسی در مقابل تمجید قرار گرفتند، آن را رد کنید.

 

منبع